17. júna 2013

Soví muž z lesa Mawnan

Pri starej dedinke menom Mawnan Smith v anglickom Cornwalli sa rozprestiera les Mawnan Wood, ktorý sa dostal do povedomia hlavne vďaka správam o výskyte podivnej bytosti, ktorú tam svedkovia údajne viackrát videli. Kreatúra, ktorá nápadne pripomína známeho Molieho muža zo Západnej Virgínie, dostala prezývku "Soví muž" (angl. Owlman), a bola pozorovaná hlavne po zotmení.


Popis 
Soví muž podľa svedkov pripomína akéhosi podivného kríženca človeka a vtáka. Je vysoký približne 1,5 metra, pokrytý tmavosivou srsťou alebo perím a nohy má podobné ako človek, no s veľkými pazúrmi podobnými sovím. Rozpätie jeho krídel dosahuje asi 3 metre, pri lete vydáva akési syčanie či škrekot a jeho oči v tme svietia na červeno.

Pozorovania
Prvé pozorovanie Sovieho muža pochádza zo 17. apríla 1976, keď 12-ročná June a 9-ročná Vicky Melling boli s rodinou na veľkonočných prázdninách v Mawnan Smith. Keď sa dievčatá prechádzali v neďalekom lese, zrazu si všimli podivného "vtáčieho muža", ktorý lieta nad miestnym kostolom. Obe sa naľakali a bežali na políciu, kde ich rozdelili do dvoch miestností, aby osobitne nakreslili, čo presne videli. Ich otec im však neskôr zakázal poskytovať akékoľvek rozhovory. Rodina tak svoju dovolenku nečakane prerušila.

O viac ako dva mesiace neskôr, 3. júla, kempovala 14-ročná Sally Chapman s kamarátkou Barbarou Perry v lesoch neďaleko kostola. Keď Sally vyšla zo stanu, začula podivné syčanie a zbadala "sovu veľkú ako človek", so špicatými ušami a červenými očami. Bytosť následne vzlietla a odhalila veľké zahnuté pazúry podobné kováčskym kliešťom. Pozorovania pokračovali i nasledujúceho dňa a tiež v júni a auguste roku 1978, všetky v blízkosti kostola. Neskôr Sovieho muža videli dvaja svedkovia roku 1989 a jeden americký turista roku 1995, ktorý taktiež tvrdil, že videl pazúry na krídlach.



Roku 1976 sa tiež v oblasti udiali iné podivné veci. Samotné počasie bolo neobvyklé, striedali sa nízke teploty s prudkými vlnami tepla. Taktiež sa vyskytli zvesti o pozorovaní UFO a niektoré zvieratá sa správali podivne; zvýšil sa počet útokov psov a po krajine sa potulovali divé mačky. Keďže kostol v Mawnan Smith je postavený na čiare "ley line" (čiary, ktoré spájajú viaceré historické miesta), špekulovalo sa o tom, že Soví muž môže byť produktom akejsi neznámej zemskej energie. Senzitívni ľudia tiež tvrdili, že v lese cítia silnú energiu. Niektorí zas tvrdili, že kreatúru na svet privolali praktiky temných kultov, ktoré v oblasti pôsobili niekedy v 30. rokoch.

Prirodzené vysvetlenia hovorili o obrovskom výrovi, ktorého rozpätie krídel dosahuje niekedy aj cez 2 metre. Svedkovia mohli teda v tmavom lese vidieť vtáka, ktorý sa im zdal byť omnoho väčší. Jeho nohy a pazúry by taktiež pasovali na nohy sovy alebo výra. Mnohí verili tomu, že šlo iba o ďalší prípad masovej hystérie a celá záležitosť je podvod, ktorý mal byť vymyslený ako odkaz na známeho amerického Molieho muža. Čo sa však zakrádalo a možno i naďalej zakráda lesmi Mawnan Smith, sa dodnes s istotou nevie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára