12. apríla 2013

Doverský démon

Záhadná bytosť, ktorá dostala prezývku Doverský démon, fascinuje vyšetrovateľov od roku 1977, keď ju iba počas dvoch dní videlo 6 svedkov. Tvora videli trikrát v rozpätí 25 hodín a svedkovia boli dôkladne vypočúvaní, no dodnes sa s istotou nevie, aká je identita podivného tvora.

Pozorovania
Zvláštny príbeh začína 21. apríla 1977. Približne o pol jedenástej večer šiel 17-ročný chlapec menom Billy Bartlett spolu so svojimi dvoma kamarátmi na aute po ulici Farm Street blízko Doveru v Massachusetts. Keď šli okolo stavby známej ako Farm Street Wall, Billy si kútikom oka všimol pri stene pohyb.

Najprv si myslel, že ide o akési bežné zviera, ako je mačka alebo pes, no keď svetlá auta dopadli na tvora, Billy ho nevedel zaradiť k žiadnemu známemu druhu. Po krátkom pozorovaní si uvedomil, že sa pozerá na bizarnú bytosť akoby z iného sveta, ako sa pomaly zakráda popri stene.

Tvor mal až nadmerne veľkú hlavu, ktorú Billy prirovnal k melónu. Oči mu svietili na oranžovo ako mramorové guličky. Mal taktiež dlhé a tenké končatiny zakončené chudými prstami, ktorými sa zachytával o kamene múru. Jeho koža bola hladká a bez srsti, pričom mala žltohnedý nádych podobný opáleniu na slnku. Tvor nemal žiadne viditeľné črty ako sú uši, nos či ústa. Iní svedkovia tvrdili, že tvor mal zelené oči a sivú kožu, meral asi 90 centimetrov a vydával mrazivé škriekanie podobné škriekaniu sokola a syčaniu hada zároveň. Všetci však potvrdili, že nemal žiadne výrazné črty tváre ani znaky určujúce pohlavie.
Bytosť bola znova videná o hodinu neskôr 15-ročným Johnom Baxterom a 13-ročným Peteom Mitchellom, ktorí sa vracali domov. Chlapci tvrdili, že tvor sa pohyboval po zadných končatinách a bežal smerom k odtoku. Baxter tvora chvíľu prenasledoval pomedzi stromy a cez pole, no stratil ho z dohľadu. Nasledujúceho dňa ho znova videli ďalší dvaja svedkovia, 15-ročná Abby Brabham a 18-ročný Will Traintor, ktorí šli autom po Springdale Avenue. Tvor sedel na všetkých štyroch na zemi pri ceste. Brabham ho opísala podobne ako Bartlett, akurát s tým rozdielom, že mal údajne svietiace zelené oči. Jeho veľkosť odhadovala na "veľkosť kozy." Bartlett, Baxter, Brabham a Traintor nakreslili obrázok tvora krátko po pozorovaní. Bartlett na obrázok ešte dopísal vetu "Ja, Bill Bartlett, prisahám na hromadu biblií, že som tohto tvora videl."

Akonáhle sa pozorovania stali senzáciou v miestnych novinách, známy vyšetrovateľ Loren Coleman, ktorý svedkov spovedal, dal bytosti prezývku Doverský démon. Vyšetrovatelia nakoniec dospeli k záveru, že naozaj nešlo o podvod. Tvora videlo viacero svedkov nezávisle od seba, ktorí ho popísali v podstate rovnako. Nezhody v popise farby očí boli vysvetľované tým, že viacero známych zvierat svojimi očami odráža svetlo, ktoré potom môže mať rôzne farby. Tvor sa taktiež nepodobal na žiadne iné známe humanoidné bytosti, akými boli napríklad škriatkovia z Hopkinsville alebo Chupacabra. Bartlett si dodnes za svojou výpoveďou pevne stojí.

Čo sa identity tvora týka, odborníci ho zaraďujú medzi kryptidy. Je síce pravdou, že humanoid sa podľa popisu podobá na známe popisy klasických "malých sivých" mimozemšťanov, no s UFO a Doverským démonom sa nenašla nikdy žiadna spojitosť. Nech už bol pôvod tvora akýkoľvek, jeho pozorovania sa do dejín a populárnej kultúry zapísali hrubým písmom a objavil sa dokonca vo viacerých videohrách a aj ako figúrka na japonskom trhu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára