21. augusta 2014

Enfieldsky netvor

Malý Greg Garett sa jedného chladného večera v apríli roku 1973 pokojne hral na záhrade v Enfielde v Illinois, keď ho odrazu šokoval pohľad na odstrašujúceho tvora. Vedľa chlapca sa zrazu objavila ohavná trojnohá príšera s červenými očami, pazúrmi a slizkou sivou kožou. Netvor znenazdajky priskočil k vydesenému chlapcovi a začal mu pazúrmi driapať tenisky, na čo sa dieťa s plačom rozbehlo schovať sa do domu. To však bolo ešte len prvé stretnutie s obludou, ktorej sa čoskoro začalo hovoriť "enfieldsky netvor".

O necelú hodinu po bizarnom útoku na Grega Garetta sa do vedľajšieho domu asi o pol desiatej večer vrátili susedia McDanielovci. Čakalo ich však prekvapenie, keď im ich deti v panike vraveli, že sa do domu počas ich neprítomnosti chcela dostať nejaká "vec". Rodičia si mysleli, že ide len o detskú predstavivosť, keď všetkých náhle vyrušilo škrabanie na vchodové dvere. Henry McDaniel prudko otvoril dvere, a na jeho počudovanie pred ním stál bizarný trojnohý tvor, presne ten, ktorý prednedávnom napadol malého Grega Garetta. Henry v šoku okamžite dvere zabuchol a ozbrojil sa pištoľou a fakľou. So svojím revolverom sa potom znova vrátil k dverám, prudko ich otvoril a na netvora štyrikrát vystrelil. Obluda však iba "zasyčala ako mačka" a dala sa na útek, pričom vzdialenosť asi 150 metrov prekonala tromi dlhými skokmi. Netvor potom zmizol za kríkmi pri neďalekej železnici.

Henry okamžite alarmoval políciu, no kým sa hliadka na miesto činu dostavila, jediné, čo sa našlo, boli škrabance na dverách a podivné trojprsté stopy na dvore. Henry potom policajtom tvora opísal takto: "Malo to tri nohy, krátke telo, dve krátke ruky vychádzajúce z hrude a dve ružové oči veľké ako reflektory. Na výšku to meralo asi meter dvadsať a bolo to sivej farby... pokúšalo sa to dostať do domu!" Bol si tiež istý, že tvora pištoľou zasiahol hneď prvýkrát. McDaniel veril, že netvora dostatočne odstrašil a už nikdy sa s niečím podobným nestretne, no veci sa znova dali do pohybu 6. mája 1973. Henry sa uprostred noci zobudil na zavýjanie susedových psov, vstal z postele a s veľkými obavami sa znova vyzbrojil pištoľou. Zišiel ku vchodovým dverám a otvoril ich. Tentokrát sa však netvor nepokúšal dostať do domu. McDaniel ho zazrel v diaľke, ako sa potuluje popri železnici, no nepokúšal sa priblížiť k nemu ani strieľať naňho.

Ako to už pri takýchto prípadoch býva, netrvalo dlho a do mesta sa nahrnuli zvedaví novinári a spôsobili ešte väčší rozruch. Šerif Roy Poshard bol z tohto zmätku taký vytočený, že McDanielovi hrozil, že ho zavrie, ak neprestane šíriť vymyslené zvesti, ktoré vyvolávajú paniku. Bolo však už neskoro a do oblasti sa začali hrnúť aj amatérski "lovci netvorov", ktorí deň a noc hliadkovali popri železnici. V jednom prípade údajne skupina piatich chlapcov skutočne pri trati narazila na tvora, ktorý sa enfieldskemu netvorovi značne podobal, až na to, že v tomto prípade bol porastený srsťou. Mladí muži na netvora narazili, ako sa pohybuje v kríkoch, na čo naňho začali strieľať zo svojich zbraní. Podobne ako v prípade McDaniela však tvorovi nespôsobili smrteľné zranenia a bytosť sa dala na útek takou rýchlosťou, akú by nedosiahol žiaden človek. Skupinku potom šerif zatkol za "ohrozovanie verejnosti" a porušovanie loveckých obmedzení.


Posledným svedkom, ktorý bizarnú kreatúru vraj videl, bol Rick Rainbow, moderátor rádia WWKI z Indiany. Rainbow spoločne s tromi ďalšími svedkami údajne videl sivého zhrbeného tvora vysokého asi 1,5 metra, ako sa zakráda popri opustenom dome neďaleko od domu McDanielovcov. K netvorovi sa síce nedostali veľmi blízko, no skupinke sa podarilo niečo iné – nahrali na pásku podivné škriekanie, ktoré údajne netvor vydával. Do Enfieldu sa onedlho dostavil aj známy bádateľ a kryptozoológ Loren Coleman, ktorý vyspovedal svedkov, obzrel si škrabance na McDanielových dverách a vydal sa aj na miesto, kde Rick Rainbow nahral škriekanie tvora. Z lesov vraj tiež začul podivné kvílenie, ktoré nevedel priradiť k žiadnemu známemu zvieraťu. Coleman nakoniec z Enfieldu odišiel zmätený a bez ďalších dôkazov.

Čím však naozaj podivný enfieldsky netvor mohol byť? Objavilo sa mnoho teórií o pôvode neznámeho tvora. Keďže sa v tom čase nad Amerikou objavovalo často UFO, viacerí verili, že netvor pochádza z vesmíru. Sivý slizký a malý tvor by teda pasoval k fantastickým opisom mimozemských bytostí. Nábožensky orientovaní ľudia sa skôr prikláňali k verzii, že sa jednalo o démona, hlavne vďaka strašidelnému vzhľadu, ktorí svedkovia opisovali, a snahe dostať sa do domov a škodiť ľuďom. Deformované, sčasti zvieracie obludy sa totiž v biblii objavujú pri opisoch pekelných bytostí. Objavili sa tiež tvrdenia, že sa jedná o výsledok nepodareného experimentu a tvor predstavuje mutanta, ktorý vznikol ľudskou chybou, poprípade prírodnou mutáciou. Nech to bolo akokoľvek, podivného netvora odvtedy už nikto nikdy nevidel. Je už dávno mŕtvy, odcestoval na svoju planétu či sa vrátil do pekla? Alebo stále po nociach blúdi lesmi a zakráda sa okolo Enfieldu?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára